BudownictwoDom

Parapet

By 22 grudnia 2015 No Comments

Choć wybór parapetu może wydawać się kwestią nieistotną, to jednak jest wprost przeciwnie, parapet należy dobrać w sposób odpowiedni do rodzaju okna oraz wystroju pomieszczenia. Parapet montowany jest na etapie tynkowania, dlatego jego wybór należy starannie przemyśleć, ponieważ jeśli nie będzie pasował do wystroju naszego mieszkania, to jego zmiana przysporzy nam sporo kłopotów.

parapet

Materiał z których robione są parapety są różne, począwszy od drewna, przez PCW, na fornirze skończywszy. Często wybieranym rodzajem materiału jest PCW, odporne na zarysowania i czynniki atmosferyczne, choć nie pozbawione wad w postaci niezbyt estetycznego wykończenia. Niewątpliwą ich zaletą jest lekkość oraz łatwe utrzymanie czystości. Dodatkowo są najtańsze spośród wszystkich dostępnych materiałów. Kolejnym materiałem jest drewno. Samodzielnie możemy wybrać gatunek z którego parapet zostanie wykonany. Do wyboru mamy chociażby drewno egzotyczne, jak również dębowe, sosnowe i bukowe. Należy jednak pamiętać o tym by przed użytkowaniem właściwie je zabezpieczyć lakierem, farbą lub woskiem. W przeciwnym razie możemy narazić się na jego uszkodzenie. Materiałem z którego wykonuje się parapety jest również kamień, jego niewątpliwą zaletą jest odporność na zniszczenie i przebarwienia, choć to drugie uzależnione jest od rodzaju kamienia z którego jest wykonany. Ostateczna decyzja uzależniona jest tego, czy parapet będzie znajdował się wewnątrz czy na zewnątrz.

siamese-cat-965285_1920
Na forum Muratora jest sporo porad dotyczących parapetów wewnętrznych, natomiast tutaj jest bardzo fajnie opisane jak dobrać parapet, aby wszystko ładnie i estetycznie wyglądało w momencie wykańczania domu.