Sedacja stomatologiczna

Wizyta u stomatologa zazwyczaj nie kojarzy się z niczym dobrym, ponieważ przeważnie związana jest z bolesnymi zabiegami. Owszem, jeśli regularnie chodzimy do dentysty to czasem zdarzają się zwykłe wizyty kontrolne, podczas których dokonujemy jedynie przeglądu uzębienia. Taka wizyta nie boli, ale zdarza się stosunkowo rzadko. Najczęściej na dentystycznym fotelu siadamy dopiero wtedy, gdy ząb zaczyna nas boleć. Wtedy leczenie jest nieuniknione, a co za tym idzie — musimy przygotować się na ból.
Właśnie takie nieprzyjemne wizyty wpływają na psychikę i wyobraźnię pacjentów, czasem do tego stopnia, że boimy się chodzić do stomatologa. Na widok igły i wiertła dentystycznego ogarnia nas panika i lęk. Chociaż w normalnym życiu zachowujemy się zazwyczaj racjonalnie, w gabinecie przestajemy być sobą. Ale nie jest to powód do wstydu. Normalne jest to, że nie lubimy odczuwać bólu i próbujemy się przed nim bronić. Czasem nawet najwięksi twardziele nie są w stanie wytrzymać zabiegu do końca. Wiercą się na fotelu, zamykają usta i uniemożliwiają skuteczne leczenie.
Ale dzięki nowym technologiom stosowanym w farmakologii, nie musimy się już obawiać stomatologa. Istnieje bowiem możliwość wyleczenia zębów bez lęku i paniki. Wszystko za sprawą sedacji stomatologicznej, która ogranicza zakres świadomości pacjenta. Pacjent jest co prawda nieco zdezorientowany, ale wie co się wokół niego dzieje, słyszy, jest w stanie wykonywać polecenia, z tym że nie boi się już zabiegu. Taki stan trwa podczas wykonywania zabiegu, ale stosunkowo szybko przemija. Powrót do normalnego stanu jest kwestią chwili.
Dodatkowo do sedacji stomatologicznej można dodać znieczulenie miejscowe, które całkowicie wyeliminuje ból. Jest to najlepsze połączenie, ponieważ znikają dwa najgorsze aspekty związane z wizytą u stomatologa, a mianowicie — lęk i ból. Wyobraźmy sobie teraz naszą wizytę bez tych dwóch elementów. Wizja piękna, a co najważniejsze — możliwa do zrealizowania, bo przecież możliwe jest bezproblemowe przeprowadzenie leczenia u pacjenta, który dzięki sedacji i znieczuleniu, wychodzi z gabinetu szczęśliwy, ze zdrowymi zębami i w dobrym stanie psychicznym fizycznym.
Jeśli więc odwlekamy naszą wizytę u stomatologa ze względu na lęk przed bólem, powinniśmy porzucić dotychczasowy sposób myślenia, bo w dzisiejszych czasach możliwa jest już wizyta w gabinecie dentystycznym bez bólu i paraliżującego lęku.